Bu içeriğe 6 Mart 2024 tarihinde fotoğraf güncellemesi yapıldı.

Merhaba, bugün Ender 3 Pro 3B yazıcıya bir kaç upgrade (geliştirme) yapmaktan bahsedeceğim. Blogda sırasıyla şunlar olacak;

 1. Neden yapıyoruz?
 2. Nasıl yapacağız?
 3. Önerdiğim upgradeler (geliştirmeler) nelerdir?
 4. Diğer yapılan upgradeler (geliştirmeler) nelerdir?

1. Neden yapıyoruz?

Ender 3 Pro’yu kurduktan ve çalıştırdıktan sonra mükemmel olduğunu görebilirsiniz. Tabii, bu nasıl kalibrasyon yaptığınızı da gösterir. Kötü bir kalibrasyon yapışmama, çok yapışma gibi sorunları gösterirken iyi bir kalibrasyon, akıp giderken rüyaya dalarsınız. Belki kalibrasyon ile alakalı bir blog da yazabilirim. Tüm insanlık için oldukça işe yarayacağını düşünüyorum.

Fakat bir müddet sonra -bu tamamen kullanan kişiye göre değişir- baskı yüzeyinde bozulma, akma sorunu, extuder motoruna bağlı kısımda takılma, ezilme, flamentin yapışmaması veya kırılması, yaptığınız kalibrasyonun bir türlü tutmaması gibi şeyleri yaşamanız oldukça mümkün.

İşte, bu sorunları çözmek için bir kaç geliştirme yapacağız. Bu geliştirmeler sonucunda, daha stabil ve uzun odaklı çalışan bir 3B yazıcı elde etmiş olacağız. Eğer geliştirme yapmaz ve iyi de kullanmazsanız yazıcınız kısa zamanda beyaz bayrağı sallayabilir.

2. Nasıl yapacağız?

Ender 3 Pro’dan alacağımız bir çok baskı ile kendi kendini geliştireceğiz fakat yeni bir kaç parçayı da almamız gerekecek. Tavsiye ettiklerim, etmediklerim, kesinlikle alın veya almayın dediğim şeyler olacak. Bunları grupsal bir şekilde değerlendireceğim.

İlk başta Ender 3 Pro’dan alınan baskı ile Ender 3 Pro’yu daha iyi bir seviyeye getiren baskı örneklerini, daha sonra ise satın alınan bir kaç donanımsal parça ile donanımsal müdahale örneklerini paylaşacağım.

3. Önerdiğim geliştirmeler (upgradeler) nelerdir?

1. Metal Extruder Kiti

Tip 1’den kısaca bahsedecek olursak, üzerindeki plastiğimsi ve pleksimsi yapı sayesinde kolayca aşınabilir, ısınabilir veya kırılabilir. Özellikle içerisinde bulunan insert nut (çakma somun) adlı somun bazı durumlarda kırılabiliyor. Bu parça da extruder mandalına bağlı olduğu için flamentin gitmeme veya eksik gitmesi gibi problemleri ortaya çıkarıyor. Geliştirme yapanların çoğu extruder kitini değiştirmeyi öneriyorlar. Aynı şekilde ben de bu geliştirmeyi kesinlikle öneririm.

Tip 1 ile Tip 2 aynı mantıkta dizayn edilmiş fakat Tip 2 metal olarak karşımıza çıkıyor. Mantık yine aynıdır. Bir tarafta bir dişli, diğer tarafta ise bir oyuklu rulman sayesinde flament yukarı veya aşağıya hareket kazanabiliyor. Bu sistemin dezavantajı oyuklu rulmanın ve dişlinin içerisindeki diş boşluklarının zamanla flament artığı ile dolması olayıdır. Bu sistem uzun vadede oldukça iyidir fakat risk almak istemezseniz Tip 3’ü tavsiye ederim.

Tip 3 ise Tip 2’nin kullanıldığı materyal ile birlikte geliyor. Fakat buradaki sistem biraz daha farklı. Rulman ve dişli yerine, iki adet dişli kullanılarak flamenti ezmeden ve narin bir şekilde taşımak amaçlanmıştır. Ve bu sistem flex (esnek) flament için de oldukça uygundur. Hem yumuşak geçim sağlıyor, hem de metal olduğu için oldukça sık tercih ediliyor. Bu extruder tipi ile birlikte gelen yaylar hakkında şunları söyleyebilirim. Bazen renkli yaylar gelirken, bazen gümüş renkli yaylar gelebiliyor. Eğer seçme imkanınız varsa renkli yaylı olan modeli tercih edebilirsiniz. Bu yayların üstü ve altı düz olup extruder mandalına dengesiz bir baskı yapmamanızı sağlar. Diğer gümüş olan yay ise klasik ama biraz daha sert bir yaydır.

 • Fiyat / Performans Modeli: Tip 2
 • Tavsiye Edilen Model: Tip 3
 • Tavsiye Durumu: Kesinlikle yapmalısınız.

2. Tabla Yayı

Tip 1, Ender 3 Pro tablasında bulunan yaylardır. Bu yayların üst ve alt kısmı düz değil, esnekliği ise fazla olduğu için Ender 3 Pro’yu kalibrasyon yapsanız bile, belirli bir zaman sonra tabla altındaki çarkları kolayca çevirebilir ve kalibrasyonunu kolay bir şekilde bozabilirsiniz.

Tip 2, esneklik konusunda oldukça sert, üst ve alt kısımları ise düzdür. Bu yüzden sıkı bir şekilde monte edildiği zaman tablayı oldukça sağlam bir hale çevirir. Tip 1 ve Tip 2’nin iç çapları 4 mm’dir.

 • Satış Adresi: Tabla Yayı
 • Tavsiye Durumu: Kesinlikle yapmalısınız.

3. Teflon (PTFE) Boru

Tip 1, Ender 3 Pro üzerinde gelen klasik teflon (PTFE) borudur. Sürekli olarak 250°C, anlık olarak 270°C’ye kadar dayanabiliyor. Eğer kötü bir teflon boru ise zamanla uç kısımlarında bozulma, darılma vs. gerçekleşebiliyor. Bu da filamentin sıkışmasına, yeteri kadar itilmemesine veya baskıda eksik katmanlarının oluşmasına sebep olabiliyor.

Ender 3 Pro ile gelen teflon borular maalesef çok iyi değil. Belirli bir kullanımdan sonra uç kısımlarında bozulmalar gerçekleşebiliyor. Bunu gören kullanıcılar da, ilk önce extruder kısmını ısıtıp ardından ise teflon boruyu söküyor. Teflon borunun extruder kısmını birazcık kestikten sonra iyice içeriye ittiriyor ve oturtuyor. Bunun sonucunda teflon boruyu biraz daha kısalmış hale getirmiş oluyorsunuz. Zamanla da kısalarak yetmeyecek hale gelecek 🙂

Tip 2 ise oldukça kaliteli bir markanın çıkarmış olduğu ürünlerden yalnızca birisi. Sıcaklığa oldukça dayanıklı bir maddeden yapılmış olduğu için geç bir sürede tahriş olabiliyor. Ama önceki teflon boruya göre oldukça sağlam ve güzel olduğunu belirtmeliyim.

4. Pnömatik Rakor

Tip 1, genelde kullanıcılar bunu yanlış montelerler. Teflon boruyu içerisine iyice oturttuktan sonra etrafına mavi -başka renk de olabilir- kelepçesini takmak gerekiyor. Eğer takmazsanız en ufak bir zorlanmada zamanla çıkacaktır. Bu riski almak istemezseniz bu rakoru çıkartıp Tip 2 olan versiyona geçebilirsiniz.

Tip 2, Tip 1’e göre genelde kelepçesizdir. Bu sayede mavi şapkayı içeriye doğru bastırdıktan, teflon boruyu da bu sırada içeriye doğru soktuktan ve mavi şapkayı bıraktıktan sonra, içeriye sağlam bir şekilde oturacaktır. Bu sayede çıkma vs. yapmayacaktır çünkü içerisindeki tırnaklar onu tutacaktır.

5. 3B Yazıcı Kontrol Kartı

Tip 1, Ender 3 Pro üzerinde gelen kontrol kartıdır. Bu kontrol kartı yazıcının tüm işlevlerini görürken, bazı kullanıcılar donanımsal yükseltme yapmak isteyebilir. Bu durumda kart yetersiz kalabilir. Bu yüzden yeni bir karta geçmek faydalı olabiliyor fakat sizler bu kontrol kartı ile de iyi baskılar alabilirsiniz. Çalışan şeylere fazla dokunmayın! 🙂

Tip 2, üzerindeki sürücülerden dolayı step motorları oldukça sessiz sürerler. Hatta odanızda uyurken bile çalıştırabilirsiniz. Sessiz sürücüler ile birlikte kart oldukça hızlı olup çoklu işlem yapabiliyor. Sessiz bir 3B yazıcı için bu kartı tercih edebilirsiniz fakat fiyatı birazcık tuzlu…

6. Sessiz Fan

Bu sessiz fan konusunda tanıdığım ve önerdiğim tek bir marka var. O da Noctua. Fiyatları oldukça pahalı ama çok kaliteli fanlar üretiyorlar. Sessiz fan konusunda da oldukça başarılılar. Ender 3 Pro üzerinde 3 tane fan bulunuyor. Bir tanesi salyangoz, iki tanesi ise kare fandır. Salyangoz fan, yüzeyi soğuturken, bir fan extruder soğutucu bloğunu ve diğer fan ise kontrol kartını soğutuyor. En gürültülü ve aktif çalışan fan, soğutucu bloğu üfleyene fandır. Genelde çoğu kullanıcı bu fanın yerine kaliteli ve sessiz bir fan koymayı daha akıllıca buluyor. Ben de bunu destekliyorum.

7. Motor Damperi

Bir tarafını motora, diğer tarafını ise motorun sabitleneceği yere bağlıyorsunuz. Arasındaki esnek kauçuk, motorun titreşiminı önlüyor, motor daha kararlı ve düzgün çalışıyor.

8. Işıklandırma

Ender 3 Pro üzerine ışıklandırma ekleyebilirsiniz. Işıklandırma için gücü ister dışarıdan bir adaptörden, isterseniz de üzerindeki güç kaynağı üzerine alabilirsiniz. Hatta güç kaynağı üzerine bir adet anahtar da koyarak ışığı kontrol etmek mantıklı olabilir. Tabii, bunun için Ender 3 Pro’nun bir kaç yerini revize etmeniz gerekiyor.

 • Satış Adresi
 • Montaj Adresi
 • Tavsiye Durumu: Yapılması güzel olabilir fakat tamamen size kalmış. Özellikle gün ışığı rengi oldukça güzel yakışabilir.

9. Otomatik Kalibrasyon (BL Touch)

Tablanızı otomatik bir şekilde kalibrasyon etmek istiyorsanız bu güncelleme tam size göre. Bu seti satın aldığınız zaman, gelen parçalar ile bunu yapmanız mümkün oluyor. İçerisinde bir kaç kart, kablo ve kablo bağı bulunan bu set ve biraz işçilik ile güncellemeyi yapabiliyorsunuz.

Yukarıdaki vermiş olduğum upgrade (geliştirme) fikirlerini yapmanızı tavsiye durumuna göre tercih etmenizi isterim. Bundan sonraki anlatacaklarım ise 3B yazıcınızı daha estetik ve sağlam hale getirmeniz için yine 3B yazıcınızdan alacağınız bir kaç baskı ile mümkün olacaktır. Yine bu kısımda da tavsiye durumu olacak.

4. Diğer yapılan upgradeler (geliştirmeler) nelerdir?

1. Filament Makara Tutucusu

Üzerindeki rulman sayesinden gayet akışkan olan bu tasarım ile birlikte, filament makaralarınız, düşme veya itilmeme gibi bir problem ile karşılaşmayacaktır.

2. Z Ekseni Mili Sabitleme Parçası

Z eksenindeki trapez milin bazı durumlarda oynaması ve merkezden ayrılması sonucunda kapline binen kuvvetin dengesizliği sebebiyle, dalgalanma denilen olay yaşanıyor. Bir adet 608ZZ rulman, 2 adet M4 tırtıllı somun ve 2 adet M4x10 mm cıvata ile birlikte bu geliştirmeyi siz de yapabilirsiniz.

3. Z Ekseni Çarkı

Bazen baskıyı durdurduğumda Z eksenini yukarı yada aşağıya almam gerekiyor. Bu durumda kaplini çevirmek yerine bu çarkı çeviriyorum. Çok güzel bir tasarım ve bence kesinlikle yapmalısınız. Hissiyatı ve görselliği de çok güzel!

4. Filament Uzatma ve Temizleme Kolu

Hem filamenti yönlendirmek, hem de filamenti temizlemek için harika bir parça. Filamenti dik bir şekilde aşağıya indirirseniz kırılma riski oluşabilir, bu yüzden eğimli bir şekilde indirmeniz gerekebilir. Filamentiniz pis de olabilir, bunu temizlemek için de bir şey gerekiyor. Bu ikisinin birleşimini yapan bir parçayı sizlere sunuyorum. Silindirik olan yere izopropil alkolle veya kolonya ile ıslatılmış pamuk yerleştirebilirsiniz. Bu sayede temiz ve eğimli bir şekilde filamenti içeriye yüklemiş olacaksınız. Montajı ise oldukça basit, sigma profil kanallarına girilecek şekilde tasarlanmış.

5. Extruder Çarkı

Motor milini çevirmek için tasarlanmıştır. Flament yüklerken veya çıkarırken oldukça fazla işe yarıyor. Çift dişli extruder seti ile maalesef uyumlu değil. Ben bu yüzden kullanamıyorum. Tek dişli extruder seti kullanıyorsanız bu parçayı kesinlikle tavsiye ederim.

6. LCD Ekran Çarkı

LCD ekran üzerinde bulunan encodere bağlı şapkayı değiştirmek isterseniz bu tasarımı uygulayabilirsiniz. Üzerindeki tırtıklar sayesinden kolay çevrilme ve kaygan olmama hissi ile güzel bir geliştirme olabilir.

7. LCD Ekran Ön Kapak Koruyucu

LCD ekranının başına bir şey gelmemesini ve gece, ışıktan etkilenmemenizi sağlamak için yapılmış bir geliştirme.

8. LCD Ekran Arka Kapak Koruyucu

LCD ekran arkasını korumak amacıyla tasarlanmış. LCD ekranın arkasında bulunan devreleri korumak isterseniz bu parçayı basabilirsiniz.

9. Sigma Profil Kanal Gizleyicisi

Hem estetik bir görüntü için hem de flament artıklarının profil içlerine düşmesini engellemek için yapılmış hoş bir geliştirme.

10. Y Ekseni Koruyucu Kapak

Y ekseni motor karşısında bulunan rulmanların ve delrinlerin korunmasını, arasına bir şey sıkışmasını engellemek için yapılmış bir koruyucu kapak.

11. Güç Kaynağı Fan Kapağı

Güç kaynağı üzerinde bulunan fanın yönünü değiştirmek ve farklı bir tarafa vermek isterseniz bu geliştirmeyi yapabilirsiniz.

12. Z Ekseni Motor Sabitleme Parçası

Ender 3 Pro üzerinde bulunan Z ekseni motorun eş merkezsel olmadığını öne süren çokça fazla kullanıcı var. Bu yüzden bazen kasılma ve ısınma olmasını normal olarak görebiliyorlar. Bunu engellemek için bu parçayı geliştirmişler.

 • Tasarım Adresi: https://www.thingiverse.com/thing:3434253
 • Tavsiye Durumu: Bu sorunu çözebileceğini iddia eden insanların sayısı oldukça fazla. Ben de bu geliştirmeyi tavsiye ediyorum. Bu dosyayı yapmasanız bile, başka bir şekilde geliştirme yapanlar da var.

13. Hareketli Kablo Kanalı

Kablolarınızı saklayarak daha rahat hareket etmesini ve bir yerlere takılmamasını sağlıyor. Hareketli kablo kanalı olarak geçen bu ürünü, üç boyutlu yazıcınızdan da baskısını alabilirsiniz.

14. Alet Kutusu

Ender 3 Pro ile gelen aletleri koyabileceğiniz hoş bir çekmece tasarımı.

15. LCD Ekran Kablo Gizleyicisi

LCD ekran kablonuzu daha toparlı görünmesini istiyorsanız bunu kesinlikle öneririm. Oldukça mantıklı bir noktaya parmak basıyor.

Paylaşmayı ve merak ettiğiniz yerleri sormayı unutmayın. Bir sonraki blogda görüşmek üzere! 🙂